Orgy

Follow us on :

New England Malayalee Association, Boston USA

ന്യൂ ഇംഗ്ലണ്ട് മലയാളി അസോസിയേഷന്‍

Drishya 2016 : Winners in Group Dance Competitions
Drishya 2016 : Winners in Group Dance Competitions

 New England Malayalee Association

DRISHYA® 2016 – Annual Arts, Music & Dance Competitions

***  Results & Winners of  Classical Dance (Group) and Non-Classical Dance (Group) **

 

 

Classical Dance (Group)      
5-8 years Participants Guru/Choreographer Team
1. CG101  Anika Mittal 
Siri Tudi
Anusha Sambangi 
Shrreya Narayanakumar 
Varshini Ravi 
Janani Shanmugam 
Rebecca Koleth.
Sujatha Meyyappan Kolam Academy of Dance
       
2. CG102 Sanjana Pillai 
Raina Bettadpur –
medha rakesh 
gayatri iyer 
vaishnavi iyer
Sahana Nandan 
Rachel Prabakar
Sahana Radhakrishnan
Aditi B Nair 
Shamini Biju.
kalaimagai Anbalagan Amudhasri Dance
School
       
 
9-13 years
     
1.CG213 Sruthi Ramesh
saanvi vutukar 
dhakshinya thangavel 
Nanditha prashanth 
Avani patel                         .
sujatha meyyappan Kolam Academy of Dance
       
2.CG201 Varuna Desai 
Vaishnavi Desai 
Krishnaa Amin 
Dikshita Jain 
Suchitha Kathi 
Sruthi Kathi 
Akshita Vaidyanathan 
Pranitha Polavarapu.
kalaimagai Anbalagan Amudhasri Dance
School
       
3.CG206 Solai Alagappan 
Mitali Gupte 
Anushka Philip 
Amy Koleth 
Aparna Shanmugam
Sadhvi Sreeram 
Sinthya Kumar                    .
Sujatha Meyyappan Kolam Academy of Dance
       
 
Special Mention:
     
CG205 Adhithi venkatesan 
Aanavi Gadari
Nithya Arun
Mahija Nukula                     .
Sujatha Meyyappan Kolam Academy of Dance
       
CG207 Mayari Bala Rajamani 
Meghna Somraj 
Nayonika Singh 
Anjali Asthagiri 
Aishwarya Ramesh 
Anika Chitnis 
Jiya Iyer 
Sameera Manjrekar              .
Jayshree Bala Rajamani Jayshree Rajamani
       
CG209 Ananya Kumar 
Kenisha Ramakrishnan 
Prianca Bagchee 
Shrija Kumar 
Vaidehi Moorthy                  .
Sripriya Natarajan Moorthy Abhinaya Natya Sala
       
CG211 1)Nandita Lajeesh
2)Sruthelaya Mohan
3)Tulasi Vithiananthan
4)Arthi Vithiananthan
5)Varshini Arumugam          .
Smt. Veena Teli Anandha Thaandavam
       
 
14-17 years
     
1.CG302 Karthiyayini
Mahendrakumar 
Shravani Balaji
Meghna Kanthan 
Chetna Ayyagari                  .
Sujatha Meyyappan Kolam Academy of Dance
       
2.CG303 Nandini Mandaloju
Shamita Nookala 
Geethika Ravi 
Sanjana Pulaparthi               .
Sailaja
Tummala
Sri Kuchipudi
Natyalaya
       
 
Adults
     
1.CG401 Priya Asthana
Priya Madhan
Roopa Vaidy
Vinuta Desai
Neetha Vuppala
Shruthi Boppana
Shruthi Krish                      .
Kalaimangai Sarvanan Amudhasri Dance School
       
 2.CG402 Preetha Kingsview
Nisha Pillai
Swapna Putta
Sri Lakshmi Preeti Pangchangam
Sreeja Puthumana                .

Smt. Sreeja Puthumana  Team Moksh
       
       
 
 
Non-Classical Dance (Group)
     
       
 
5-8 years
     
1.NG101 Madhav Girish
Edwin Eldo
Sharon Alex 
Hannah Thomas 
Ishaanvi Nambiar 
Soorya Soorej 
Arlene Chacko
Parthiv Sreekesh
Saandhrika Gopal
Cecilia Puthiaparambil 
Divya Issac 
Shikha Amin
Daivik Pillai
Navein Sribalaharan
Neha Ninan 
Riya Elza Varghese.
Udaya Rani Umesh New England
Sparkles
       
2.NG103 Nikhil Shokeen
Ishanvi Sharma
Ambika Nambiar
Riya Liju
Thara Paul 
Meenakshi Dwaraka 
Varsha Aravind 
Dhun Pandya 
Zoha Noufal
Avighna Deshwal 
Avani Shettigar 
Dhwanisree Simon 
Saanvi Wadhwa.
Deepa Jacob Nashua Munchkins
       
       
 
9-13 years
     
1.NG213 Alaya Shah 
Bela Patel 
Haily Patel 
Priya Shokeen 
Krish Patel
Sanvi Patel 
Rucha Dave 
Krishna Dave 
Pari Parikh
Ishika Chaurasia.
Jasmine Shah Aangikam Dance Academy
       
2.NG210 Matthew Alex 
Isabel Rana 
Hrishikesh Dwaraka 
Kalyan Thillai 
Arvin Challuri 
Krtin Akkineni 
Narayan Sajeev 
Yuvan Akkineni 
Sudarshan Prasanna 
Karan Singh 
Samya P 
Samya Tipatre 
Arni Mola 
Shreeya Menon 
Vaishnavi Kode.
Deepa Jacob Nashua Fever
       
3. NG207 Nandana Nair,
Ankitha Shaji,
Josephine Mathew,
Hridya Eipe, 
Smrithi Suresh, 
Shreya Nair,
Saanvi,
Roseanne Shiju,
Meghana Geo.
Meena Unni Nashua Butterflies
       
       
 
Special mention:
     
NG202 Miriam Alex
Meenakshi Rajesh
Abigail Thomas 
Akanksha Vasireddy 
Nithya Arun 
Nitya Nambiar 
Adhithi Venkatesan 
Shreya Kappala 
Anavi Gadari 
Saranya Sreebalaharan 
Rohan Sehra.
Deepa Jacob Nashua Darlings
       
NG203 Mansi Mathur
Ishani Rana 
Tanvi Menghani
Sejal Malhotra
Aana Gulati
Kavleen Kaur –
Meghana Kancharla 
Charvi Chandrasekharan.
Shravani Balaji Lockwood Girls
       
NG204 Arushi, 
Alizia Haris, 
Gopika Nair, 
Himani Rajesh, 
Liya Liju, 
Meera Nair, 
Nithya Punnoose,
Shreeya Binu,
Tara Kurup, 
Teresa Mathew.
Sindhu
Nair
Dewdrops
       
       
 
14-17 years
     
1.NG302 Devika Nair-
Namitha Nair-
Meera Kurup- 
Sithara Nambiar- 
Anna Mathew- 
Navya Sebastian- 
Sanjana Kunnikuru- 
Jessica Joseph- 
Parvathy Sreekanth- .
Meena Unni Nashua Angels
       
2.NG306 Sneha Shetty-
Neha Chandra-
Shravya sathi-
Ishita Rao-
Esha Shetty-
Neha Agarwal-
Antara Parmar –
Neha K.
Nikita rao dhoom machaley girls
       
3.NG304 Nikhaar Shah
Nikita Patel 
Pooja Patel 
Shikha Pandey 
Yamini Kumar 
Khevna Joshi 
Hernisha Radia 
Rhea Manwani.
Jasmine Shah Aangikam Dance
Academy
       
       
 
Adults
     
1.NG405 Prajakta Dhobale
Shilpa Ashok
Hridya Mahesh
Simon Soman
Nivya Menon
Sandeep Menon
Kavitha Sreekesh
Sreekesh NK
Jaya Aravind
Saji Aravind
Saritha Binil
Binil Balakrishnan.
Sreekesh NK
Kavitha Sreekesh
Boston Kalakshetra
       
2.NG403 Udaya Rani Umesh,
Meena Unni
Mary Emil Joseph
Anjali Cheleri,
Priya K Pillai,
Sindhu Nair,
Deepa Jacob,
Jiby Santhosh.
Udaya Rani Umesh
Deepa Jacob
Nashua Ladies
       
3.NG401 Cini Kannan ,
Haritha Pillai,
Merin Tony, 
Misha Mathew
Nandita Harish,
Sreelatha Subramanian
Suja Manoj,
Susan Thomas,
Vandana Pillai,
Nisha Nair.
Cini Kannan Meharuba
.
When you upload the performance videos to Youtube or Facebook, please use hashtag #NEMADrishya2016
 
 
Thank you all for your participation and Congratulations to all winners..!
Updated on 12-May-2016

Follow us on :